Тарас Григорович Шевченко –
безсмертний Кобзар
Вчитель початкових класів
спеціалізованої школи №149 м. Києва
Єфадзе Н.А.
Мета: розширювати знання учнів про
тяжке життя Т. Г. Шевченка,його творчість, про твори, в яких
розкривається туга поета за Україною. Виховувати у дітей почуття прекрасного,
любові до рідної землі. Збагачувати мову дітей. Удосконалювати техніку читання,
викликати інтерес до творів Т. Г. Шевченка.
Обладнання: портрет Т. Г. Шевченка, книги з творами Т. Г. Шевченка, репродукції картин, аудіозапис пісень на слова Т.Г. Шевченка.
Хід уроку
І. Організаційна частина
Ти мусиш нам співця назвати,
Адже умів лиш він один
Рабів німих так захищати.
А хто так оспівав, як він,
Садок вишневий коло хати?
Дмитро Білоус
Портрет Тараса Шевченка
До мене сьогодні всміхнувся Шевченко
З картини, що там на стіні.
Читає пісні його залюбки ненька,
Розказував батько мені:
Як вівці він пас – ще малий був
хлопчина,
А виріс – великий дав дар:
Для всіх поколінь, для всієї
Вкраїни,
Цю книгу, що зветься
"Кобзар".
Як книгу святу берегли ми завзято,
З собою забрали у світ,
Як слово Тараса завжди зберігати,
Великий усім заповіт.
Буду й я любити Вкраїну
рідненьку,
То може й мені ще не раз
З картини ласкаво всміхнеться
Шевченко,
Наш Батько, великий Тарас.
Леся Храплива
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1. Розповідь вчителя
У с. Моринці на
Черкащині в хаті кріпака Григорія Шевченка народилася дитина. Для пана - нова
кріпацька душа, а для України - великий поет, незламний Кобзар. Це сталося 9 березня 1814 року.
Світлі дні дитинства
були недовгими. Перше тяжке горе, що вразило серце малого Тараса і принесло
лихо в Шевченкову родину, - смерть матері. Мачуха, яку привів батько,
перетворила рідну хату на пекло: сльози, бійки, сварки, образи і приниження.
На 12 році Тараса
спіткало нове горе - раптово, простудившись у дорозі, помер батько.
Доля привела 17-
річного Тараса до Петербурга, до міста, де він прожив 17 років, де він став
художником і вільною людиною.
22 квітня 1838 року
пан видав вільну своєму кріпаку Тарасові Шевченку. Це сталося завдяки відомим
діячам живопису і літератури того часу: В. Жуковському, К. Брюллову, Є.
Гребінці, В. Григоровичу,
А. Мокрицькому.
Відомі факти про життя і творчість Т.Шевченка
1-й учень. Т.Шевченко прожив короткий вік – усього 47 років. Із них 24 він пробув у кріпацькій неволі і 10 років відбував каторжну службу в
казахських степах. За складання
надто сміливих та правдивих віршів цар запроторив його на військову службу
рядовим солдатом із забороною писати й
малювати.
2-й учень. У 44 роки поет повернувся до Петербурга. Здоров'я його було підірване.
Три роки боровся Т. ІІІевченко з недугою. Помер він 10 березня 1861 року і був
похований у Санкт-Петербурзі.
3-й учень. Але в
травні 1861 року тіло Великого Кобзаря було перевезено в Україну. З того часу 22
травня відзначається як день пам'яті поета, день національного
трауру України. Як заповідав поет, його поховали на Чернечій горі (нині
Тарасова) під Каневом.
Ще одна подія, знаменна не тільки в
житті Тараса, а й для всієї України, - вихід у світ книги віршів
,, Кобзар” у 1840 р.
, яка стала святинею, національною Біблією України.
У кого з вас, діти, вдома є така книжечка
«Кобзар»?
Учениця.:
Тихо надворі, ні вітру, ні хмар
Ані шелесне верба височенька,
Наша Оленка відкрила Кобзар
Вголос читає Шевченка
Давайте пригадаємо, які вірші
Тараса Григоровича ми вже з вами знаємо. Допоможуть нам в цьому наступні
завдання:
1. Кросворд
«Поезії Т.Шевченка»
Вставте відповідно пропущені слова з віршів Т.Г.
Шевченка. Поясніть значення слова у виділених клітинках по вертикалі.
1
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
2
|
|
|
|
|
|
|||||
3
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
4
|
|
|
|
|||||
|
|
5
|
|
|
|
|
|||||
6
|
|
|
|
|
|
|
1. Пишається над водою червона …
2. Тече … з-під явора
3. А над самою водою … похилилась
4. ... моя вечірняя, зійди над горою.
5. Поклала ... коло хати маленьких діточок своїх.
6. Тихесенько … віє.
2. Дидактична гра «Розсипанки»
Із слів складіть назви
творів Т.Г. Шевченка.:
-
«з-під, вода, тече, явора»;
-
«край, палає, світає, неба»;
-
«моя, зоре, вечірняя»;
-
«калина, у, лузі,
зацвіла, червона»;
-
«землю, встала, сонну, весна, чорну, розбудила».
3. Дидактична
гра
«Відгадай назву вірша»
-
«...сам Бог витає над селом» («Село!
І серце одпочине...»);
-
«Сидить неначе й досі сивий дід коло хатиночки і бавить хорошеє та кучеряве своє маленькеє внуча...» («І досі сниться: під горою...»);
- «...хлюпочуться качаточка помеж
осокою» («Тече вода із-за гаю...»);
- «...цвітуть сади, біліють хати, – а на горі стоять палати...» («Село!
І серце одпочине…»);
-
«...пливе човен по Дунаю один за водою» («Вітер з гаєм розмовляє...»);
-
«...сім'я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає» («Садок вишневий коло хати...»);
-
«...ще треті півні не співали, ніхто ніде не гомонів...» («Реве та стогне Дніпр широкий...»).
Розповідь вчителя
(продовження)
Вірші Шевченка відомі всьому
світові: Шевченко - великий український поет. Всі люблять його твори за правду
й щирість. У віршах він писав про тяжке життя селян – кріпаків, дітей – сиріт,
бо ж і сам зазнав сирітського життя.
Чи
знаєте ви, що чимало віршів Шевченка покладено на музику
Зараз
ми з вами прослухаємо пісню на слова Т.Г. Шевченка «Думи мої, думи мої…»
Звучить пісня. Обговорення почутого. Над чим
змусили вас задуматись рядки цієї пісні?
Що хотів Кобзар своїми строками
донести до нас?
Хвилинка - цікавинка
Чи знаєте,
що …
ü Тарас Шевченко любив
гармоніку і грав на ній.
ü
У «Кобзарі» слово калина Шевченко вжив 385разів, а всього
у своїх творах він згадував про неї 965 разів.
ü 2 вересня 1860
року за роботи в техніці гравюри він був удостоєний звання академіка
гравірування.
ü Шевченко - художник
був нагороджений 3 срібними медалями за акварель «Циганка-ворожка» та малюнок
«Хлопчик-жебрак».
(Демонстрація
репродукцій малюнків Т.Г. Шевченка, які вивішені на дошці)
Конкурс між учнями на
кращого читця віршів Т.Г. Шевченка
Діти
декламують заздалегідь підготовлені вірші.
Колективне
визначення переможця.
4.Дидактична
гра «Характеристика Т.Г. Шевченка»
Давайте підберемо слова на першу букву, які характеризують
поета.
Ш – (швидкий, шановний)
Е – (ерудований);
В – (волелюбний, вільний, видатний)
Ч – (чемний, чесний, чуйний)
Е – (енергійний)
Н – (наполегливий, настійливий, невблаганний, невтомний)
К – (кремезний, культурний)
О – (осиротілий, обдарований, особливий,
освічений).
III Підсумок
уроку.
Сьогодні про Т.Г.Шевченка ми багато чого дізналися
нового.
Шевченко –
це наша душа, наша мудрість, наша сила.
І я думаю,
що якби був живий Шевченко, то ми б йому сказали словами Миколи Вороного
«Великий уклін тобі, Тарасе».
Немає коментарів:
Дописати коментар